Zvracanie

27.01.2022

V prvom rade si musíme zadefinovať o liečbu ako starého dieťaťa ide. Nasledujúci postup je zmysluplne uplatniteľný s výnimkami u dieťaťa 1 rok a staršieho (u detí do 1 roka preferujeme dojčenie po malých dávkach opatrne, vysadíme príkrmy).

Ako na to u tých starších? -> Príprava rehydratačného roztoku:

  • Zložitý spôsob: U dieťaťa podávame ideálne rehydratačný roztok (RR), u nás napr. Kulíšek, Enhydrol, Fluidex (výhoda je, že je vo forme rozpustných šumivých tabliet) alebo BioGaia ProTectis Plus. RR podávame vychladený na 8°C - prvú várku dáte na hodinu do mrazničky (aby ste to mali rýchlo), druhú rovno pripravenú spolu s prvou dáte do chladničky. Deťom tieto prípravky často nechutia, to je dôvod pre ktorý ich chcete podávať studené.
  • Jednoduchý spôsob: Pokiaľ dieťa tento prípravok odmieta alebo vám príde príprava zložitá, zvolíme bežné tekutiny - slabý odvar z čierneho čaju (výluh 30 sekúnd) - výhoda čierneho čaju je, že má na sliznicu adstringentné účinky (sťahujúce), za vyskúšanie stojí aj ibiškový čaj. Tieto čaje sladíme hroznovým cukrom (Glukopurom), nie bežným repným cukrom, ktorý v črevách zhoršuje kvasné procesy. No a v treťom kroku do pohára takéhoto čaju nalejete za štamprlík Fatry alebo Sulinky (zabezpečí minerály). Vyhýbame sa koncentrovaným ovocným šťavám, džúsom a sýteným nápojom.

Ako tekutiny podávať:

Tekutiny podávame po lyžičkách nasledovne:
- prvá hodina: 1 lyžička každých 10 minút
- druhá hodina: 1 lyžička každých 5 minút
- každú ďalšiu hodinu skrátime interval o polovicu

Chyby: dať vypiť od smädu dieťaťu, ktorému sa uľavilo naraz väčšie množstvo tekutín - takmer zákonite to vyvracia.

Ako začať so stravou: pokiaľ dieťa zvracia ZÁSADNE NEPODÁVAME žiadnu stravu, len rehydratujeme dľa postupu uvedeného vyššie. So stravou začíname najskôr vtedy, keď dieťa nezvracalo 24 hodín. Dovtedy len tekutiny! Po 24h začíname so suchármi a piškótmi a tieto spolu s rehydratačnými roztokmi podávame najbližších ďalších 24 hodín. Okrem toho nepodávame nič iné. Až 48h po poslednom zvracaní pridávame do realimentácie ľahkú varenú/dusenú stravu (zemiak, ryža, mrkva, banán), ak dieťa túto stravu toleruje postupne navyšujeme množstvá a pridávame biele mäso. Približne týždeň nepodávame nič mastné, dráždivé, ťažké (hranolky, hamburger, údeniny - párky a pod.), žiadnu čokoládu, keksíky, sladkosti, kečup, horčicu, tatársku omáčku a pod.

Ak sa stav komplikuje aj hnačkami musíme byť obzvlášť ostražití pretože k dehydratácii a rozvratu vnútorného prostredia organizmu môže prísť veľmi rýchlo. V takom prípade kontaktujete lekára radšej skôr ako neskôr a kombinujete prístup uvedený v tomto odporúčaní s okamžitým nasadením probiotík ako je uvedené v odporúčaní pre liečbu hnačky:


Kedy do nemocnice? Ak nemočí dlhšie ako 6 hodín, alebo zvracia veľa veľa krát (napr. 15-20x za posledných pár hodín) napriek vašej snahe o rehydratáciu, ktorú vôbec netoleruje, je malátny, má suché sliznice, suchú pokožku, má horúčku nad 38,5°C popri zvracaniu.