Ako správne (NE)liečiť teploty a.k.a. najčastejšia chyba pri návšteve pohotovosti

14.08.2019

Milí rodičia, každé zdravé dieťa má z času na čas horúčku. Napriek tomu sa mnohí rodičia cítia pri horúčkovitom dieťati neisto alebo sú vystrašení. Čo však presne znamená horúčka, čo môžete urobiť a čo je dôležité?

Uvoľnite sa.

Ak ste úzkostliví, vaše dieťa sa nedokáže uvoľniť a tolerovať horúčku. Potom sa uistite, že dieťa nemá žiadny príznak, ktorý by si vyžadoval okamžitú lekársku pomoc (pozri MANUÁL NA URČENIE ZÁVAŽNOSTI ZDRAVOTNÉHO STAVU)

Buďte nablízku.

Vnímajte horúčkovité ochorenia ako príležitosť na pestovanie vzťahov. Pomôcť môže svetlo sviečok, piesne, rozprávky alebo len vaša pokojná prítomnosť. Elektronické médiá nie sú náhradou a mali by sa obmedziť na minimum, ak vôbec.

Buďte pozitívni.

Veda to dokázala: pozitívne naladení ľudia žijú dlhšie a zdravšie. Buďte svojmu dieťaťu dobrým príkladom a buďte pozitívni a pokojní tvárou v tvár každej výzve a neúspechu. Vždy sa pýtajte: "Na čo by to mohlo byť dobré?". - to, čo sa spočiatku môže zdať ako problém, sa často ukáže ako začiatok niečoho dobrého.

Privítajte horúčku.

Horúčka je priateľ a dokáže bojovať proti infekciám a rozvíjať imunitný systém.

Najskôr poskytnite teplo!

Uistite sa, že dieťa je v teple, keď teplota stúpa. Dieťa tak bude potrebovať menej energie na rozvoj horúčky, bude mať menšiu zimnicu, menej nepríjemných pocitov a u niektorých detí to môže dokonca zabrániť febrilným záchvatom.

Niektoré deti sa na začiatku cítia veľmi nepríjemne.

Ponúknite tekutiny, najlepšie teplé, utešujte, rozprávajte veľmi krátke vlastnoručne vytvorené príbehy alebo básničky, spievajte alebo bzučte. Nepríjemné pocity zvyčajne netrvajú dlho. Ak nedokážete dieťa utíšiť alebo ak sa dieťa javí veľmi zle, musíte vyhľadať lekársku pomoc. U dospelých horúčka často vedie k bolestiam hlavy, ktoré sa dajú zmierniť liekmi proti bolesti, u detí je to zriedka potrebné (pozri MANUÁL NA URČENIE ZÁVAŽNOSTI ZDRAVOTNÉHO STAVU).

Nechajte horúčku, aby urobila svoje.

Samotná teplota nie je nebezpečná, potenciálnym nebezpečenstvom je základné ochorenie, na ktoré dieťa reaguje horúčkou. Keď sa vy a/alebo váš lekár uistíte, že dieťa nemá nič nebezpečné, môžete sa sústrediť na to, aby bol zážitok pre všetkých čo najpríjemnejší. To nemusí zahŕňať podávanie liekov na zníženie horúčky: u inak zdravého dieťaťa neexistuje teplota, nad ktorú by sa museli podávať lieky na zníženie horúčky. V pokojnom a bezpečnom prostredí môže mať väčšina detí vysoké teploty bez bolestí. Ak dieťa trpí, môžete skúsiť použiť prírodné metódy, ako sú tenké plátky citróna na chodidlá alebo tenké teplé vlhké utierky na dolné končatiny (mnohí rodičia používajú studené vlhké utierky, ale chlad vedie k nepohodliu a protireakciám, zatiaľ čo teplé vlhké tenké utierky nie sú pre dieťa šokom a napriek tomu rýchlo odoberajú teplo odparovaním).

Potom jemne ochlaďte.

Keď dieťa pocíti teplo až po nohy a po niekoľkých hodinách horúčky sa začne potiť, môžete jemne odobrať niektoré vrstvy prestieradiel a oblečenia, aby sa dieťa cítilo pohodlne - ale stále ponechajte dostatok prestieradiel a oblečenia, aby dieťa pocítilo teplo až po ruky a nohy! V niektorých krajinách sa pacienti v tomto štádiu udržiavajú vo veľkom teple, aby sa mohli potiť. Autori si zatiaľ nie sú istí, kedy je to prospešné a kedy nie.

Pitie a stravovanie.

V počiatočnej fáze, fáze zvyšovania horúčky, má telo len jeden cieľ: dostať teplotu nahor! Preto neočakávajte, že vaše dieťa bude chcieť piť, nieto ešte jesť. Dajte mu len teplo. Po dosiahnutí plató horúčky môžete dieťaťu ponúknuť malé dúšky - najlepšie teplej tekutiny (napr. jemný tymiánový, bazový alebo harmančekový čaj). Neskôr, keď horúčka ustúpi, bude dieťa ochotnejšie piť, a dokonca jesť ľahké jedlá, napr. riedke polievky.

Ukážte svojmu lekárovi, že ste poučení o pozitívnych účinkoch horúčky:

mnohí lekári predpisujú antipyretiká (paracetamol a ibuprofén), aj keď vedia, že samotná horúčka nie je nebezpečná, pretože si myslia, že rodičia sa horúčky boja. Povedzte svojmu lekárovi, že viete, že horúčka je užitočná reakcia organizmu.

Zdroj: https://warmuptofever.org/en/recommendations/

Ak z nejakého dôvodu je potrebné podať lieky na teplotu (najčastejšie teda z dôvodu bolestí - tieto lieky totiž nielen znižujú teplotu, ale pôsobia aj ako analgetiká - lieky proti bolesti), tak poznáme dva základné, voľne dostupné lieky proti teplote v detskom veku, KAPITÁLKAMI uvádzam tzv. generický názov, v zátvorke názvy komerčné-firemné:

  • IBUPROFEN (Nurofen, Brufen, Ibalgin, MIG) - liek zo skupiny nesteroidných antiflogistík
  • PARACETAMOL (Paralen, Panadol)

Oba lieky sú dostupné vo forme:

  • tabliet
  • čapíkov
  • sirupu

Zásady merania teploty

Telesná teplota od 36°C do 37°C je normálna. Od 37°C do 38°C hovoríme o zvýšenej teplote (tzv. subfebrility, nejedná sa o horúčku ešte). Teplota nad 38°C je horúčka (febrilita).

AKO STE SA DOČÍTALI VYŠŠIE, NEEXISTUJÚ VÔBEC JEDNOZNAČNÉ ODPORÚČANIA NA PAUŠÁLNE ZRÁŽANIE TEPLOTY. AKO JE TO S MERANÍM TEPLOTY?

Teplotu merajte zásadne dotykovými teplomermi (sú lacnejšie a spoľahlivejšie) - digitálnymi alebo liehovými! Bezdotykové teplomery sú nespoľahlivé, zbytočne drahé a nepresné.

!DOBRÉ VEDIEŤ!: Deťom do 1 roka merajte teplotu v konečníku digitálnym teplomerom s flexibilnou špičkou, od nameranej teploty odpočítajte 0,5°C - to je výsledná teplota tela.

Kedy ísť s teplotou k lekárovi?

POSTUPUJTE PODĽA MANUÁLU (KLIK SEM).


POZOR: Pokiaľ nemá dieťa žiadne príznaky (kašeľ, bolesti hrdla, nádchu, vyrážky) je potrebné priniesť do ambulancie lekára v skúmavke nabraný stredný prúd moču (u dojčiat a batoliat naberiete moč nalepením močového sáčku, ktorý zakúpite spolu so skúmavkou v lekárni). Pred odberom moču je potrebné umyť genitál mydlom a opláchnuť vodou.

PRINCÍPY DÁVKOVANIA

Ibuprofen sa podáva deťom pri BOLESTIACH od 3 mesiacov veku; podávate v dávke 7,5mg/kg hmotnosti každých 6 hodín (POZOR! deťom do 30 kg sa môže podať max 500mg/24h). Ak podávate každých 8 hodín, jednorázová dávka môže byť 10mg/kg. Nikdy nepresiahnite kumulatívnu dávku 30mg/kg/24h.

IBURPOFEN SA NEPODÁVA PRI OVČÍCH KIAHŇACH A TREBA DAŤ VEĽKÝ POZOR NA HYDRATÁCIU. NEPODÁVAŤ PRI DEHYDRATÁCII!!!

Paracetamol podávate deťom od 2 mesiacov v dávke 15mg/kg hmotnosti každých 6 hodín (teda max. 60mg/kg za 24h). Pri bolestiach môžete každé 3 hodiny striedať Ibuprofen a Paracetamol.